Başarısızlık Yok… Size Kattıkları Var

Başarısızlık, insan hayatında bir gerçek. Hiç kimse mükemmel değildir ve hayatımızda belki de birçok kez planlarımız istediğiniz gibi gitmeyecektir ve bu durum can sıkıcı olmakla beraber motivasyonumuzu yerle bir edebilir. Fakat böyle zamanlar öğrenmek için paha biçilmez bir fırsat olabilir.

Başarısızlık, bireyler olarak büyümemiz için hayati önem taşır. Başarısız olan ilişkinizi, kariyerinizi veya çabanızı kişisel gelişim ve motivasyon aracına dönüştürmek için üzerinde düşünmeniz gereken üç taktik vardır.

  1. Sizin için gerçekten anlam ifade eden şeyleri bulun.

Başarısızlığın sizi alt üst etmesine izin vermek yerine, hayatınıza farklı bir açıdan bakın. Bir kapının kapanması belki başka ve daha iyi kapıların açılması için bir fırsattır. Ve düştüğünüzde bu sizin yeni kapıları zorlamanız için bir itici güç olmalıdır. Planladığın şeyler olmadığında ve fırsatları kaybettiğinde bu size yeni ve daha geniş seçeneklere yönelme özgürlüğü verir.

Zaman, hepimizin sınırlı miktarda sahip olduğu en önemli kaynaktır. Başarısızlık anlarında ya da sonu gelmeyecek bir uğraşın içinde olduğunuzu fark ettiğinizde zamanınızı gerçekten çok istediğiniz bir şey için harcamanın daha da önemli olduğunu anlayacaksınız.

2. Hatalarınızdan ders alın

Kişisel gelişimdeki en büyük dersler, düştüğünüzde elde ettiğiniz yara bereler gibidir. Neleri yanlış yaptığını anlamak sizin gelecekte daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. İşin zor kısmı başarısızlığı ya da hatayı içtenlikle kabul edip problemlerin neler olduğunu çözmeye çalışmaktır. Unutmayın dipteyseniz daha aşağıda gidecek yeriniz yoktur. Zıplayıp yukarı çıkmanız lazım, bunu da yaptıklarınızdan dersler alarak yapabilirsiniz. Bu zordur ama imkânsız değildir. Biraz zaman alabilir. Hayal kırıklıklarınızı kabul edin kayıplarınızı bilin ve bunların hangi eksikliklerinizden olduğunu öğrenin. Yapmanız gereken şey bu eksiklikleri tamamlayarak daha ileriye gitmektir.

Düşünsenize yürümeye başlayan bebekler her düştüklerinde bundan vazgeçselerdi şimdi hepimiz sürünüyor olurduk.

3. İlerleyin

Bu işin anahtar noktası ilerlemek. Başarısızlıkla başa çıkmak, hayat plana uygun gitmediğinde bile nasıl devam edeceğini öğretir. Bir insan olarak büyümek için yere düştüğünde tekrar ayağa kalkman gerekecek. ısrarcı olun ve başarısızlığınızı sizi kamçılayan bir motivasyon olarak kullanın. En çok gurur duyacağınız şeyler, uğruna en çok çalışmanız gereken şeylerdir.

Başarısız olduğunuz zamanlar olacaktır. Ancak, başarısız olmak, pes etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Hatalarınız kişisel gelişiminiz için çok önemlidir, çünkü hatalarınızdan öğrenebileceğiniz çok şey vardır.

Unutma

Yedi sefer düşsen de sekizinci kez ayağa kalk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir