Eleştiri İle Güçlenmek

Bir eleştiri ile karşılaştığımızda çoğu zaman tepkimiz ya kendimizi savunmak ya da eleştiriyi haksız çıkaracak bir karşılık vermek olmaktadır. Ama iyi, dürüst ve pozitif bir eleştiri iyi kullanıldığında kendimizi geliştirmemiz için bir fırsat sağlayabilir.

Bunu yapabilmek için ilk tepkinizi durdurun, eğer ilk tepkiniz, eleştiriyi yapan kişiye saldırmak veya savunmaya geçmekse, tepki vermeden önce bir dakika bekleyin, Derin bir nefes alın ve biraz düşünün. Eğer sinirle kötü bir şeyler söyleyecek ya da yazacaksanız, sakinleşmenize süre tanıyın. Göreceksiniz ki söyleyeceklerini ve düşünceleriniz yumuşayacak.

Eleştirinin pozitif yönlerini almaya çalışın. Her eleştiri göremediğimiz bir altın madenidir eğer kazmamız gereken yeri bulabilirsek. Hakaret içermeyen ve haksız bir eleştiri değilse kendi gelişiminiz için muazzam fırsatlar sunabilmektedir. “akıl akıldan üstündür” o yüzden başkalarının fikirlerini önemsemeliyiz.

Her zaman şüpheci olun, haklı olmayı çok seviyoruz ve istiyoruz. Ama unutmayın ya sizi eleştirenlerin haklı olduğu noktalar varsa. Hata insanlar için ve hata yaptığınızı kabul etmeniz sizde bir olgunluk belirtisi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir