İşletmelerde Geliştirme Noktaları -1 Taşımalar

Gerek üretim, gerek hizmet sağlayan işletmelerin en büyük hayali maliyetleri azaltarak karlılığı artırmaktır, buna kısaca verimlilik diyebiliriz. Günümüzde ise maliyetleri azaltmak daha fazla kazanç sağlamanın en kolay ve işlevsel yönüdür.

Endüstride kullanılan Yalın üretim felsefesi, tam da bu noktaya işaret eder. Yalın üretim; yapısında hiçbir gereksiz unsur taşımayan ve hata, maliyet, stok, işçilik geliştirme süreci, üretim alanı, fire, müşteri memnuniyetsizliği gibi unsurların, en aza indirildiği üretim sistemidir.

İsrafları önler gereksiz tüm unsurları sistemden çıkartır. Bunları yaparken inceleyeceğimiz Birinci adım transport yani taşımalar.

Proses içinde her şey her zaman hareket halindedir. Cihazlar, ekipmanlar-yarı mamuller-hammaddeler-ürünler hatta dosyalar, mailler ve insanlar bir yerden bir yere giderken taşınırlar. Burada önemli olan nokta, Müşteriler sizin üretim süreci içindeki taşımalarınız ile ilgilenmez ve bunun için fazladan para ödemek istemezler. Bu İşletmenin problemi ve onu çözmeli. Sonuçta fazla taşıma bir israftır ve bunu minimize etmeniz gerekir. Ne kadar taşıma o kadar masraf. Enerji, zaman, insan gücü vb.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir