Peşimizdeki Hayaletler “Ertelenen İşler”

Yapmak zorunda olduğumuz ama bir türlü yapmadığımız şeylere karşı nasıl harekete geçeceğiz. Çoğumuzun görev listesinde her zaman duran ama yapmaktan kaçındığımız ya da sürekli ertelediğimiz işler var değil mi? Belki bir kitap yazmak, evdeki tamirat işleri, spora başlamak ve daha bir sürü örnek. Bunlardan neden kaçıyoruz ve nasıl bu alışkanlığımızı terk ederiz.

Genellikle yapılması göreceli olarak zor gelen şeyleri veya yeni açılımları denemekten çekiniriz. Günümüzü her zaman yapageldiğimiz hayatımızın rutinini oluşturan işlerle doldururuz. Bunun nedenlerinden birisi ve en önemlisi kendimizi belirsizliklerden ve risklerden korumaktır. Yapmaktan kaçındığımız işlerde genelde başarısız olacağımızı düşünürüz hayal kırıklığı yaşamak istemeyiz ve bir türlü başlamayız. Kendimizi koruma içgüdüsü ile bunlardan kaçınabildiğimiz kadar kaçmak bizi kısa bir süreliğine stressiz hale getirirken uzun vadede daha fazla düşünmemize neden olmaktadır. Erteledikçe peşimize takılan hayaletler gibi rahatsız edecekler.

İşte yapmamız gereken tek şey kaçmayı bırakıp işe koyulmaya karar vermek. Bir an sakin zihinle düşünün, bütün o ertelediğiniz görevleri yaparsanız ne olacak? Başarısın mı olacaksınız? Olsun bu sizin için yepyeni bir tecrübe değil mi peki ya gerçekten iyi bir iş çıkarır ve başarının hazzını hissettiğinizde ne olacak…

Eğer o iş size gerçekten çok zor geliyorsa işi parçalara ayırın, kendinize işin önemli noktalarından kilometre taşları oluşturun, uygun bir iş-zaman çizelgesi hazırlayarak adım adım görevlerin üstesinden gelin ve her kilometre taşına ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.

Asla unutmayın hiçbir görev başlamadan bitmez…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir