Ajanda Kullanımı

Ajanda Kullanımı ve Zaman Yönetimi

yeni yıl yaklaşıyor, 2020 yılını acısıyla tatlısıyla (pek tatlısı olmadı ama) bitiriyoruz. Planlarımızı, programlarımızı aktaracağımız yeni ajandalarımızı aldık ve işlemeye başladık… Bu yazımızda ajanda kullanımı ile ilgili bilgiler vereceğim.

Her ocak ayının başında elimize geçen ajandaları bir hevesle kullanmaya başlarız fakat bir süre sonra o istek kaybolur ve ajanda eki yıla ait olur. İş hayatında ise olmazsa olmazdır ajanda kullanımı. Planlı bir şekilde ilerlemek, sistematik yollar ile zamanımızı kontrol etmek günümüz için olmazsa olmazdır. İster öğrenci ister ofis çalışanı ister se yönetici olsun günlük. Haftalık programların planlanması elzemdir. Bunun için en güzel yoldur ajanda tutmak. Toplantıları, yapılacak işleri, önemli günleri ve saatleri unutmamak, hazırlıklı olmak size yumurta kapıya gelmeden tedbir alma şansı verir.

Peki ajanda nasıl tutulmalıdır. Emin olun bunun yöntemi insanların kendi bulacağı yoldur. Ajanda özel bilgiler içerir ve doldurulması da bir o kadar özeldir. Ben bu yazıda sizlerle sadece birkaç püf noktası paylaşabilirim ve örneklerden bahsedebilirim

  • Öncelikle ajandayı ilk elimize aldığımızda rutin hale getirilen tüm özel günleri tarihleri ve yıllık planları işaretlemelisiniz. Uzun vadeli planlar yapmak sizin önünüzü görmenizi kolaylaştırır. Örneğin tatile çıkacağınız zamanı ya da rutin kutlama, toplantı veya ziyaretleri işaretlemek ve hatta birkaç gün öncesinden de hatırlatma koymak gereklidir. Özel günleri unutan erkekler için hayat kurtarıcıdır.
  • Eğer günlük ajanda kullanıyorsanız saatlerinizi bile ayarlayabilir. Tüm gününüzü saat gibi işleyebilirsiniz. Toplantı saatleri, görüşmeler kendinize ve ailenize ayıracağınız zamanı yukarıdan görmek rahat adımlar atmanıza yardımcı olur.
  • Seyahatleriniz için hazırlanma aşamalarında sizin en büyük asistanınız olur. ne zaman, nasıl nereye seyahat edileceği neler yapılacağı, uçak saatleri hepsini bir anda görebiliriz.
  • Ajandamızın bir diğer kullanım alanı ise notlar olacaktır. Toplantı esnasında, telefonla görüşürken önemli noktaları, telefonları, adresleri yazabilir ve bunları temize geçebilirsiniz. Kaybolmadan unutmadan gerekli tüm bilgiler elinizin altında olur.
  • Benim ajanda kullanırken en çok kullandığım özelliklerden birisi de notlar almak. Eğer yazmaktan hoşlanıyorsanız, aklınıza gelen düşünceleri bir konu hakkındaki fikirleri anında yazmak ileride önemli yazılar elde etmenizi sağlar. Hatta bunları birleştirerek uzun ve bilgilendirici yazılara erişebilirsiniz.
  • Klasik yolların dışında artık dijital ajandalar kullanım konusunda daha öne geçmeye başladı. Bunların kullanımı daha kolay. Birçok cihazdan kontrol edilebilir ve bulut teknolojisi ile internet üzerinden ulaşılabilir olması günümüzde tercih sebebidir. Elimizden düşürmediğimiz telefonlarımıza bile her an istediğimiz her şeyi kaydedebiliriz.
  • Son olarak bu konu ile ilgili aşırı bir örnek vermek istiyorum. Özellikle uzak doğuda teknoloji sektöründe çalışan veya yönetici olanların kullandığı bir sitemden bahsedeceğim. Bu kullanım tipinde ajanda biraz da günlük olarak kullanılıyor. Tüm günün en önemli anları, günün hissettirdikleri, akıllarına gelen absürt fikirler ve hatta gün içinde yedikleri içtikleri bile kaydediliyor. Belirli aralıklar ile gözden geçirilerek işe yarar veriler elde ediliyor. Örneğin bir çalışan işe geç kaldığı günlerin istatistiğini çıkarırken farkına varıyor ki her geç kaldığı günün bir gün öncesinde yedikleri benzer şeyler.
  • Şimdi eğer bir planınız yoksa hemen kendinize bir hedef belirleyerek bunu zaman ile sınırlandırın. Ve hedefinize erişebilmek için atmanız gereken adımları yazın. Emin olun bu tarz bir ajanda kullanımı size sistematik bir yaşam tarzı sunacak ve zamanı verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir