İletişimde Etkili Olma Rehberi 5 “Davranışlarınızın Sorumluluğunu Alın”

Daha etkili olma yolunda en önemli tutumlardan birisi olan kendine güven, ve bunu yapabilmek için önemli bir adım davranışların sorumluluğunu almaktır.

Bir hedef belirleriz, bir karar veririz ve bu kararın uygulanması için çalışırız. Verdiğimiz karar neticesinde pozitif bir durum olduğunda övgüleri dinlemek hepimizin gururunu okşar. Peki, elimizde olan ya da olmayan sebeplerden ötürü negatif bir durum hasıl olursa? İşte öyle durumlarda da davranışlarımızın arkasında durmalı ve sorumluluğu almalıyız.

Başkalarını suçlamak,

  • Ben karar verdim üretim departmanı düzgün çalışmadı
  • İstatistikleri tutanlar verileri doğru hesaplayamadı

Gibi bahaneler ve suçlamalar etkinliğimizi azaltır.

Sizi en iyi tanıyan yine kendiniz, kendi iç dünyanız. Verdiğiniz kararları sürekli sorgulayarak hata ve yanlışları olabildiğince ayıklamak ve en doğru yöne yönelme eğiliminde olmalıyız.

Hem iş yaşamında hem de özel hayatımızda davranışlarımız ve verdiğimiz kararlar birçok kişiyi etkiler. Bu etki alanındaki kişiler kimi zaman müspet ya da menfi görüşlerini sunabilir. Bizim yapmamız gereken kulaklarımızı tıkamadan, kendi bildiğimizin en doğru olduğunu iddia etmeden diğer insanları sakince dinleyerek gerekli gözden geçirmeleri yapmak olacaktır.

Son olarak, olur da verdiğimiz kararlar veya davranışlarımız hedeften sapar, yoldan çıkarsa ve biz bunu fark ettiysek değişiklik yapmaktan çekinmemeliyiz.

Herkes hata yapar ancak arif olan yaptığı hatadan döner.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir