Sunumlarda Hareketli Olmak

Sözcüklerimiz iletişimin ana unsurudur, ama bununla birlikte ses tonumuz, jest ve mimiklerimiz bir iletişimi etkili hale getiren öğelerdir. Beden dili de bunlardan birisidir, sunum esnasında insanlar sizi ne kadar etkileyici bulursa söylediklerinizin karşı tarafa ulaşması o denli yüksek olacaktır.

Beden dilimizi sunumlarda etkin ve güzel kullanmak bizi bir adım öteye taşır. El kol hareketlerimizin yanı sıra sunum esnasında hareket etmek yer değiştirmek de önemlidir. Eğer bir kürsüden konuşmuyorsanız size ayrılan bir sahne ya da alan var ise o alanı tamamen kullanın. Her noktasına hâkim olun. Bunun içine sınıf da girebilir, sınıfta bir öğretmen sadece masasından ya da tahtanın başında ders anlatırsa arka taraftaki öğrenciler ile iletişimi zayıf olabilir. 

Sunumlarda hareketli olmak sunumun menşeine göre değişir. Ama hepsinde bir ortak nokta vardır; eğer yürüyecek ve insanların dikkatini kendi üzerinize toplayacaksanız bunun kararında olması gerekir. Çok hızlı, agresif ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. İnsanlar sizi izlemekten yorulmasınlar, sonuçta siz orada anlatım için varsınız spor için değil. Yürürken insanlarla göz temasını kaybetmeyin, insanların arasında dolaşın elleriniz size anlatımlarınızda yardımcı olsun yavaş ve sessiz adımlar ile hareketlerinize devam edin. Asla bir sunumu başladığınız yerde bitirmeyin. (eğer kürsüden konuşmuyorsanız)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir