Toplantılarda “SMART” Uygulamalar

Beyaz yakalı çalışanların her gün karşılaştığı, bazen verimli bazen verimsiz ve can sıkıcı olabilen, fakat günümüz iş ortamının olmazsa olmazı toplantılar.

Birçok kişiyle onlarca iş hakkında konuşuyoruz her gün. Bu toplantılar kimi zaman bizi sıksa da mecburuz.

Peki, toplantılarımızı daha verimli hale getirebilir miyiz?

Hedeflerimizi belirlerken kullandığımız en önemli araç olan SMART hedefler prensibini toplantılarınızda da uygulamalısınız.

SMART prensibi nedir?

Bir hedefin daha güçlü ve gerçekçi olmasını sağlayan beş faktörün baş harflerinden oluşan bir yöntemdir. Toplantılarda SMART aracını kullanırken şu noktalara dikkat etmek gerekir.

“Spesific”  özel ve belirli. Toplantınızın nedenini belirleyin. İnsanlar ne için orada olduğunu bilsin ve hazırlıklarını yapsın.

“Measurable” ölçülebilir, toplantı sonunda ne beklediğinizi hedefinize uygun olarak belirleyin. Ve toplantının başarı kriterlerini saptayın. Örneğin bu toplantıda yeni 3 proje fikri çıkmasını bekliyorum

“Attainable” ulaşılabilir olmalı, takımınızı siz tanıyorsunuz ve yeterliliklerini biliyorsunuz. Onların yapabilecekleri dahilinde toplantınıza ulaşılabilir bir hedef belirleyin.

“Relevant” ilgili burada iki nokta var, hem toplantı işiniz ve genel hedeflerinizle ilgili olmalı, hem de katılımcılar ilgili olmalı. Her toplantıya herkesi çağırmayın o iş ile ilgili kişiler gelsin.

“Time-bound” toplantının zamanını belirleyin ve fazla esnetmeyin.

Ve bütün bu SMART prensibiyle hazırladığınız toplantı bilgilerini önceden katılımcılara iletin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir