İletişimde Etkili Olma Rehberi 1

Bu yazı dizisi ile Etkileyici olmanın adımlarını göreceğiz. toplam altı adım tanıtacağım ve bunlardan ilki;

İletişimde Direkt, dürüst ve Kibar olmak

Etkileyici olmak kendine güven duygusunun gelişmesi ile başlar. Siz ne kadar kendine güvenli bir tavır sergilerseniz karşınızdakini o derece etkileyebilirsiniz. Tabii ki burada önemli olan işinizde iyi olmak ve bunu insanlara sunabilmektir. Bunun yanında kendine güven artışının sağlanabilmesi için bası davranışlardan kaçınmalı bazı davranışları da uygulamalıyız. Bunlar genellikle iletişim ile ilgili kavramlardır.

İlk olarak iletişim esnasında direkt, dürüst ve kibar olmak. İletişimde olduğumuz kişilere karşı ne istiyorsak, neyden hoşnut değilsek net olarak belirtmeliyiz. Eğer siz neyi istediğinizi net olarak belirtmezseniz karşınıza çıkan sürpriz sonuçlara hazırlıklı olmalısınız.

Dürüst olmak da direk olmanın yanında yer almalıdır. Herhangi bir bahanenin altına saklanmadan istediklerimizi söylemeliyiz. Gerçek niyetimizi, neyi ne için istediğimizi ya da şikayet noktamızın nedenini belirmeliyiz.

Tabii ki Bunu yaparken kibar olmalıyız. Fakat insanları domine etmeye çalışmadan. Dürüst olmak ve isteklerimizi net şekilde ifade etmek çok ama çok önemlidir. Kibar olmak çok önemlidir. Fakat cümlelerimizi öyle kurmalıyız ki kibarlığı bir mahcubiyete döndürmeyelim. Özür diler gibi bir üslup kullanmak uygun olmayacaktır. Ve mümkünse cümlelerimizi teşekkür ederim, lütfen gibi nezaket kelimeleri ile bitirelim.

  • Dünkü raporları incelemenizi istiyorum. Teşekkür ederim.
  • Bu toplantıya katılmanız gerekiyor.
  • Verileri bana iletir misiniz lütfen

İletişimde Etkili Olma Rehberi 2 İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir