Sunum Türleri

Çok çeşitli konu ve durumlarda sunumlar ile karşılaşıyoruz ve bunların nasıl yapılacağını tartışıyoruz. Tek isteğimiz, etkili ve güzel bir sunum yapabilmek. Elbette sunumun içeriğine, hitap edilen kitleye göre ve sunumun yapılacağı platforma göre değişiklik gösterir. Her kategorinin alt başlıkları bulunmaktadır.

Bu yazımda hitap edilen kitleye göre değişiklik gösteren sunumları incelemeye çalışacağız. Bir sunuma hazırlanırken dinleyici kitleyi tanımak çok önemlidir. Kullanılan jargon, hitap biçimi ve hazırlanacak görseller kitleye hitap etmelidir.

Kitleye göre sunumlar üç başlık altında toplanabilmektedir.

  • Yönetici Sunumu
  • Akademik Sunum
  • Bilgilendirme Sunumu

Yönetici Sunumu

Patronumuza yaptığımız sunumlardır. Genellikle resmi ve gergin bir ortamda gerçekleşir. Patronumuza ye yeni bir proje öneririz ya da bir iş hakkında rapor sunarız, işlerin nasıl gittiğini anlatırız. Tüm durumlarda konuya tam olarak hâkim olmamız gerekmektedir. Sorulan sorulara net ve kendimizden emin cevaplar vermek, anlatım esnasında ölçülü ve sakin davranmak bu tip sunumlarda başarıyı getirecektir.

Akademik Sunum

Belirli bir zümrenin birbirleri ile bilgi paylaşımı esasına dayanmaktadır. Genellikle belirli konularda düzenlenen kongreler en iyi örnekleridir. Bu gibi sunumlarda kullanılan jargon ortaktır ve o işin profesyonelleri bir aradadır. Sorulan sorular ve beklenen yanıtlar üst düzey bilgi içerebilir.

Bilgilendirme Sunumu

Yönetici sunumu ve akademik sunum dışında kalan tüm sunumlar bu kapsama girer. Uzmanı olduğunuz bir konuda diğer insanlara bilgi aktarmak ve öğretmek için yapılır. Öğretmenlerin ders anlatması, çalışanların iş arkadaşları ile bilgi paylaşması, eğitmenlerin bir gruba belirli bir konuda sunum yapması olarak örneklendirilebilir. Konular spesifiktir ve topluluk bilgiyi beklemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir